Ačkoliv poloha České republiky jasně určuje to, co je v této oblasti bez problémů pěstovatelné, je třeba říci, že díky fóliovníku, ale stejně tak i skleníku lze bez problémů vypěstovat třeba i řadu tropických plodů, které vyžadují kombinaci tepla a vlhkosti. Pokud jste vášnivými zahrádkáři a zajímají vás tyto možnosti, rozhodně se vám budou hodit rady o tom, jak se liší skleník a fóliovník a jaké jsou jejich klíčové vlastnosti.
Jak už napovídá sám název, hlavním materiálem fóliovníku mohou být různé druhy folie. Ačkoliv se svou konstrukcí může skleníku velmi výrazně podobat, byl jeho účel původně zcela jiný. Fóliovníky byly a jsou určeny primárně k tomu, aby rostliny hlavně ochraňovali. Přesto ale není problémem jejich využití i jako alternativu skleníku, jelikož dokážou udržet teplo i vlhkost a tak mohou zrychlit potřebný růst rostliny.
Podíváme-li se na vlastnosti skleníků, tak právě ty jsou určeny primárně k pěstování rostlin, které potřebují teplo a vlhkost. Nabídnou totiž mnohem lepší stupeň izolace a tedy i mnohem lepší i udržení potřebného klimatu, bez výraznějších teplotních, ale i vlhkostních výkyvů. Dokážou tak mnohem lépe navodit a udržet potřebné podmínky.
Zde samozřejmě jasně dominují skleníky, jelikož sklo, ale stejně tak i polykarbonát může vynikat mnohem lepšími vlastnostmi, než pouze klasická folie. Na druhou stranu tu je možné v případě poškození na konkrétním místě snadno opravit. Z hlediska údržby si jsou obě vlastnosti téměř rovny, jelikož lehce dominuje právě skleník – třeba pro možnost i vysokotlakého čištění, které by mohlo folii poškodit.
Co při výběru samozřejmě také hraje roli, to je cena. Pokud je to jediné hledisko, podle kterého chcete tento prvek na svou zahradu vybírat, rozhodně půjdete cestou fóliovníků. Ty jsou totiž několikanásobně levnější. Přesto ale není důvod z tohoto důvodu skleníky vynechat, jelikož stále je třeba myslet na pravidlo, že za kvalitu je zkrátka nutné si připlatit.
Diskuze k článku (0)